Виставка Дениса Струка. Живопис 09.09.2020 – 27.09.2020

«Денис Струк у своїх творах багато працює з палімпсестом, як з технікою так і з предметом. Але що таке палімпсест?
Струк розповідає: «У мене є кілька старих мап Полтавської області. Якось я помітив цікаве явище. На мапах був ряд фортець у формі зірок. Фортеці служили для захисту степових рубежів тодішньої імперії від нападів кримських і ногайських татар у 18 столітті, відома Українська лінія. Я пішов перевірити їх на картах Google.
На мій подив, я знайшов їхнє точне місце розташування за чіткими відбитками на ландшафті, незважаючи на те, що фортець давно вже не було, а кукурудзяні поля були висаджені на ділянках землі, які раніше були фортецями. Форми у вигляді зірок зберігались, незважаючи на два століття оранки землі. Вони були схожі на водяні знаки. Новий ландшафт був нанесений поверх старого ландшафту, не стираючи його повністю, а лише змінюючи. Я думаю, це те саме з нашою генетичною та культурною пам’яттю».
Він не далекий від істини. Якщо ми подивимося на палімпсест з антропологічної точки зору, то побачимо, що кожен геном людини можна розгорнути як палімпсест. Геном сучасних людей – це файлообмінник із записами історій та успіхів попередніх поколінь. Геном – це код, в якому зібрані терабайти племінних, сімейних, культурних та територіальних історій».

Олена Грабб, незалежна кураторка, магістр ведення бізнесу у сфері мистецтва Sotheby’s Institute of Art